Poprzednie edycje

2013

Dać im moc i zbroję - te słowa były hasłem warsztatów hufcowych, które odbyły się w Warszawie między 4 a 6 października 2013. W piątkowy wieczór do Liceum im. Tadeusza Reytana na ulicy Wiktorskiej zaczęli schodzić harcerze. Skierowani na salę gimnastyczną wzięli udział w treningu Czukbola - stosunkowo młodego sportu wywodzącego się ze Szwajcarii, a swoimi założeniami bliskiego duchowi harcerskiemu. Po rozgrzewce i krótkiej prezentacji sportu część uczestników mogła spróbować swoich sił w meczu. 

Po sportowych atrakcjach przyszedł czas na kolację i zakwaterowanie w mieszkaniu służącym na co dzień jako harcówka 1 Warszawskiej Drużynie Harcerzy. W trakcie wieczornego posiłku do uczestników dołączył Naczelnik Harcerzy hm. Sebastian Grochala, który obdarował uczestników pięknymi koszulkami Organizacji Harcerzy :)

W kompletnym gronie druhowie stanęli do apelu rozpoczynającego. Po krótkim wprowadzeniu, którego dokonał Komendant Warsztatów oraz Naczelnik Harcerzy zasiedli wokół dużego stołu wraz z gościem - Panem Mateuszem Morawieckim - Prezesem Banku BZW BK. Zarówno prelekcja jak i późniejsza dyskusja zawierały myśli związane z ogromną rolą historii w tworzeniu przyszłości, koniecznością kształcenia i tworzenia elit kraju, potrzebą rzetelnego przywództwa. 

Zbudowani wzniosłymi słowami druhowie rozpoczęli wieczorny blok zajęciowy. W jego skład weszły rozważania na temat kategoryzacji drużyn harcerzy prowadzone przez Filipa Bisztygę (szefa Wydziału Harcerzy) oraz informacje o systemie elektroniczno-informatycznym ułatwiającym pracę z jednostkami (Aplikacja Planu Pracy i Kategoryzacji) przedstawione przez Szymona Jelińskiego (szefa zespołu ds. APKA przy GKHy). Krótki spacer i braterski krąg zakończył pierwszy warsztatowy dzień. 

Sobotnie zajęcia otworzył Druh Naczelnik, wprowadzając hufcowych w temat ścieżki harcerza w organizacji podczas krótkiego warsztatu, w trakcie którego porozmawiać można było o różnych doświadczeniach w przebiegu harcerskiej drogi w Organizacji. Podczas zajęć uczestnicy zastanawiali się nad szczególnie trudnymi dla zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów momentami ich ścieżki rozwoju. Szukaliśmy źródeł problemów i sposobów w jaki można reagować, aby uprzedzić trudności.

Prezentacja systemu kategoryzacji zuchowej oraz jej wyniki były tematem podjętym przez Wojciecha Nowakowskiego na kolejnych zajęciach. Poza teorią związaną z tematem przewodnim, uczestnicy mogli bliżej poznać omawiany problem, dzięki specjalnej (związanej z tematem) grze.

Zaraz po niej nastąpiło szybkie przerzucenie uczestników z Mokotowa na Śródmieście, by tam mogli wziąć udział w większej (miejskiej) grze. W szwajcarskim zegarku - gra stworzona między innymi przez instruktorów ZHR była doskonałą atrakcją sobotniego dnia nie tylko dla uczestników warsztatów, ale też dla mieszkańców Warszawy. Choć hufcowym nie udało się zdobył głównej nagrody - przelotu nad Warszawą - z dużym entuzjazmem brali udział w zmaganiach, a po nich ochoczo powrócili do zajęć. 

Przed obiadem zdążyli poruszyć jeszcze temat stopni harcerskich prowadzony przez phm. Piotra Szymankiewicza. Była to okazja do zastanowienia się nad tym, jaką rolę w zdobywaniu stopni pełni hufcowy i hufiec.

Wieczorny plan warsztatów podzielony został na dwie ścieżki, z których pierwsza prowadzona przez Jana Badowskiego dotyczyła istoty przewodzenia i bycia liderem. W tym samym czasie trwał warsztat dotyczący planowania pracy hufca, podczas którego Jakub Greloff ukazywał, w jaki sposób umiejętnie delegować zadania, wykorzystywać agendy hufca, a po nim prowadzone przez Przemysława Zyrę ćwiczenia warsztatowe dotyczące kształcenia zastępowych w hufcu. 

Obficie wypełniony plan dnia kończyła wspólna aktywność - rozgrywka laserowego paintballa. Gawęda komendanta Przemysława Zyry o tym, dlaczego ważne jest wspieranie swoich wychowanków i dawanie im "mocy i zbroi" zakończyła drugi dzień warsztatów. 

Słoneczny niedzielny poranek rozpoczęty został przez uczestników spacerem do pobliskiego kościoła, w którym czekali już na hufcowych Włodzimierz Dola i Bartłomiej Dukała (członkowie zespołu wizytacyjnego przy GKHy), którzy po Mszy Świętej poprowadzili ostatnie warsztatowe zajęcia dotyczące zmian w regulaminie hufca. 

Zaraz po zajęciach i apelu kończącym uczestnicy z solidnym bagażem wiedzy rozstali się by powrócić w swoje środowiska i "dawać moc i zbroję". W spotkaniu wzięło udział łącznie 35 osób z ośmiu Chorągwi. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz